O Zákoně

Obecný úvod

Zákon č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby (dále “ZoPDS” či jen „zákon“) upravuje právo fyzických a právnických osob na poskytnutí digitálních služeb státu. Jedná se o revoluční krok, který posouvá dostupnost služeb a způsob nakládání s údaji občanů. Dochází k důležitým propojením tak, aby již jednou vložené údaje byly nadále k dispozici a nemusely být občanem znovu vkládány.

I Digitální a informační agentura (DIA) vznikla novelou ZoPDS a prvním požadavkem je dle odstavce (3) písm. a) plnění koordinační úlohy v oblasti digitálních služeb a digitálních úkonů podle ZoPDS. Tento zákon, někdy také zvaný “digitální ústava”, stanovuje, na jaké digitální služby mají občané ČR právo ve vztahu k orgánům veřejné moci a umožňuje propojení dat a interaktivitu žádostí a formulářů.

Přehled služeb nabízených občanům podle ZoPDS se nachází v Katalogu služeb. K jednotlivým službám se postupně zveřejňují elektronické formuláře, které umí zajistit automatické předvyplnění údajů a občan nemusí znovu dokládat informace, které o něm stát už má.

Smysl ZoPDS

ZoPDS přináší zásadní změnu ve vztahu občana a státu a urychluje transformaci služeb veřejné správy vstříc uživatelsky příjemnější podobě. Digitalizace umožní předcházet nadbytečným krokům zejména občanů, ale i úředníků. Pomůže odhalit a dále předcházet chybovosti v informačních systémech a přinese větší kontrolu občana nad svými údaji a daty. Dojde k naplnění dlouhodobých cílů digitalizace. Obíhají data a nikoliv občan. Údaje jsou zadávány pouze jednou. Dostupnost klíčových služeb je primárně digitálně (občanovi ovšem zůstává možnost vyřídit služby i jinak než digitální cestou).

Zákon o právu na digitální služby není obecným předpisem, proto nezahrnuje interní záležitosti úřadů. Takové aktivity do působnosti zákona nespadají. Stejně tak se zákon nezabývá budováním rozsáhlých informačních systémů hrazených z Národního plánu obnovy.

Katalog služeb

Katalog služeb je evidence všech služeb poskytovaných veřejnou správou včetně jejich popisů, k čemu slouží, kdo je poskytuje a kde se dají vyřídit. Databáze je dostupná i přes otevřená data. Informace o službách jsou udržovány příslušnými úřady.

Pro každou evidovanou službu iniciovanou klientem musí být vytvořen tzv. detailní popis. Detailní popisy se zobrazují na Portálu veřejné správy (PVS), jedná se tedy o texty veřejně přístupné. Z toho důvodu se u nich klade důraz především na to, aby byly srozumitelné a pochopitelné pro všechny. Obsahují základní popis služby, kde a kdy ji vyřizovat, koho se týká, zda se lze odvolávat, kde najít více informací a podobně. Občan k vyřízení služeb může využít Portál občana (PO), který slouží jako brána ke komunikaci se státem.

Předvyplněné formuláře

Hlavní změnou ZoPDS je interaktivita formulářů a portálů, které po přihlášení umí občanovi pomoci s vyplněním žádosti. Políčka s údaji, které stát již o občanovi ví, budou automaticky vyplněna a občan se zaměří jen na podstatu, kvůli které službu využívá. Ušetří to čas při vyplňování, odstraní chyby a občanovi celý proces usnadní. Lépe tak pochopí hlavní smysl formuláře.

Digitálně sice mohli občané podávat své žádosti na úřady již od roku 2004, pomocí e-mailu s elektronickým podpisem. V roce 2007 následovaly datové schránky, ale občan si musel vždy s formulářem poradit sám.

Interaktivní elektronické formuláře však umějí předvyplnit data ze základních registrů, agendových informačních systémů a provázejí občana celým procesem tvorby žádosti. To je uživatelsky přívětivá zkušenost pro občana. Také jsou vytvářené dokumenty v lidské i počítačově čitelné podobě, která následně umožňuje automatizaci zpracování na straně úřadu.

Pozměňovací návrh č 5648

Tento návrh nemění samotnou účinnost ZoPDS, pouze z důvodů hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti umožňuje jednotlivé služby vyhodnotit a prodlužuje termín pro realizaci převodu formulářů a implementaci portálových řešení.

Byl předložen 21. 11. 2024 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů - Sněmovní tisk 774.

Koordinace DIA

DIA plní koordinační úlohu podle § 2a odst. 3 v oblasti digitálních služeb a digitálních úkonů napříč jednotlivými resorty. Na tomto základě vznikla pracovní skupina a pracovní tým. V červnu 2023 proběhlo první setkání Pracovní skupiny zákona 12/2020 Sb., o právu na digitální službu. Součástí byla prezentace cílů a úkolů implementace zákona a vznikl i Pracovní tým ZoPDS. V rámci strukturovaných a cílených pravidelných jednání v intervalu 2x měsíčně vznikaly implementační doporučení dle jednotlivých paragrafů (dostupné na archi.gov.cz).

Na definici a návrhu implementačních pravidel jednotlivých paragrafů ZoPDS spolupracovaly odbory Hlavního architekta, eGovernmentu a právní a legislativní DIA. Kromě požadavků na technickou část vznikly také požadavky na úpravu některých paragrafů ZoPDS. Tyto požadavky následně schválila Rada vlády pro informační společnost. Jednalo se výhradně o úpravy umožňující implementaci bez požadavků na změnu principů nebo platnosti zákona. Navázala se úzká spolupráce s Asociací krajů České republiky a Svazem měst a obcí České republiky. Proběhly videosemináře pro dodavatele, kterých se zúčastnili zástupci více než stovky firem.

ZoPDS a umělá inteligence

V rámci ZoPDS vznikl Pracovní tým pro využití umělé inteligence. Cílem týmu bylo vyzkoušet využití umělé inteligence při tvorbě legislativy. Umělá inteligence hledala případné konflikty mezi ZoPDS a jednotlivými agendovými zákony a navrhovala nová vhodná znění jednotlivých paragrafů. Hlavní konflikty vznikaly především v požadavku na vyplnění údajů orgánů veřejné moci ze základních registrů nebo agendových informačních systémů. Dále v předkládání dokladů, které bylo v rozporu s právem na prokázání právních skutečností (například prokázání invalidity nebo potvrzení o návštěvě školy). Projektu se účastnili experti z řady ústředních správních úřadů.

Proces zavedení ZoPDS

1_
ETAPA
1. 4. - 30. 9. 2023
  • Přípravné práce
  • Revize stavu
  • Setkání s hlavními aktéry
  • Zahájení práce pracovního týmu
2_
ETAPA
1. 10. - 31. 12. 2023
  • Finalizace výkladů, rozhraní
  • Služby pro přenesenou působnost
  • Plnění katalogu služeb
  • Analýza dostupných dat
3_
ETAPA
1. 1. - 30. 6. 2024
  • Finalizace podpisů pro přenesenou působnost
  • Samoobslužné portály
  • Zveřejňování formulářů
  • Napojování dat
4_
ETAPA
od 1. 7. 2024 dále
  • Finální verze portálů
  • Životní situace
  • Vyhodnocení služeb a digitalizace u těch, kde to je efektivní

ETAPA I. - PRACOVNÍ TÝMY A SKUPINY

V rámci první etapy od 1. 6. 2023 do 30. 9. 2023 pracovaly jednotlivé týmy a výsledkem jejich činnosti byly implementační podklady k paragrafům zákona a návrhy na změny zákona pro zjednodušení implementace.

Kromě pracovní skupiny digitalizace pro úředníky pracovala rovněž pracovní skupina pro dodavatele a samosprávu. Cílem práce těchto skupin byla koordinace implementace Zákona o právu na digitální službu mezi státní správou, samosprávou a komerčními firmami.

Co se povedlo v rámci I. etapy:

  • Zaslání úvodní informace a doporučení na vytvoření rezervy v rozpočtu,
  • založení pracovních skupin (zhruba 80 účastníků),
  • založení pracovních týmů (průběžně 20-50 účastníků, 2 x měsíčně),
  • časový plán - 4 etapy Nastavení parametrů pro sledování stavu www.zopds.gov.cz,
  • analýza požadavků
  • a příprava implementačních pokynů.

ETAPA II. - IMPLEMENTAČNÍ POKYNY

V rámci druhé etapy (do 31. 12. 2023) byl kladen důraz na evidenci služeb a plnění Katalogu služeb. DIA školila úřední uživatele a revidovala všechny texty, aby mohly být uveřejněny v Katalogu. Katalog služeb obsahoval více než 8 000 služeb, které by měla veřejná správa na základě zákonů poskytovat. Dosud tyto služby občan neviděl anebo jim nerozuměl, a tudíž je nemohl využít.

Velmi důležitou částí této etapy byly i konzultace, metodické pokyny, školení a workshopy pro úřady ohledně sdílení dat, aby bylo naplněno motto „obíhají data, nikoli lidé“, které je podstatou nového zákona. DIA připravila průvodce připojením, který pomáhá jednotlivým úřadům při realizaci sdílení dat.

Jednotlivé návrhy byly uveřejněny na webu Architektura eGovernmentu ČR.

Co se povedlo v rámci II. etapy:

  • Práce pracovních týmů,
  • setkání pracovních slupin,
  • setkání s dodavateli,
  • pracovní skupina pro samosprávu,
  • jednání s AKČR,
  • jednání se SMOČR,
  • finalizace implementačních pokynů v rámci paragrafů
  • plnění Katalogu služeb,
  • přenesená působnost,
  • analýza dat,
  • příprava podkladů na začišťovací novelu.

ETAPA III. - SAMOOBSLUŽNÉ PORTÁLY

V rámci třetí etapy (od 1. 1. 2024 do 30. 6. 2024) bylo klíčové školení. Byly realizovány webináře na implementaci Katalogu služeb, samoobslužných formulářů, registru zastupování, elektronických formulářů a další.

Důraz byl kladen na samoobslužné portály, které dokáží zajistit práva občanů i u jednoduchých služeb. Průběžně probíhaly konzultace a byla zahájena nabídka pomoci přes kompetenční centra.

Výsledky práce jednotlivých úřadů jsou k dispozici zde na webu v sekci o aktuálním stavu plnění. Na příslušné stránce se může kdokoli přesvědčit, jak je na tom každý ústřední správní úřad:

  • ve vytváření uživatelsky vstřícných návodů ke službě (detailní popisy služby)
  • zveřejňování elektronických formulářů, které předvyplňují dostupná data.

Třetí etapa byla ukončena Akčním plánem, v rámci kterého jednotliví ohlašovatelé aktualizovali stav a připravili implementační plány do konce roku 2024.

Webináře a prezentace

Odkazy na YouTube

Prezentace

Dále se povedlo v rámci III. etapy:

ETAPA IV. - IMPLEMENTACE

Během čtvrté etapy došlo k mnoha vyjasněním a dokončením společných aktivit vyplývajících z předchozích konzultací s jednotlivými ministerstvy.

Čtvrtá etapa od 1. 7. 2024 je především implementační. Programuje se nové rozhraní pro hledání služeb s možností okamžitého vyřízení žádosti občana přes elektronické formuláře.

DIA musí revidovat i svoje vlastní formuláře, např. pro datové schránky, a vytvořit desítky nových i pro méně používané služby. Rovněž bude potřeba zavést práva občanů dle ZoPDS do Portálu občana.

Cílem etapy je vytvoření nového vyhledávače na Portálu veřejné zprávy včetně filtrování, úprava postupů pro vyřizování služeb a propojení životních situací s existujícími službami.

Co se povedlo v rámci IV. etapy:

  • Elektronické formuláře,
    • Chytré formuláře
    • Zjednodušené formuláře
  • navigace Katalogu služeb,
    • eGovernment eShop
    • Životní události
  • autorizace a osvědčení,
  • datové standardy,
  • využití datové schránky pro technický přenos dokumentů,
  • akční plán.
    • Schůzky se všemi ministerstvy
    • Analýza stavu

Rozcestník ZoPDS

Katalog Služeb https://pma3.gov.cz/katalogsluzeb

Katalog služeb VS je databáze všech dostupných služeb veřejné správy. Jeho cílem je přehledně informovat klienta (občana) o možnostech vyřízení služby a zároveň díky evidenci všech služeb, úkonů a jejich obslužných kanálů stanovit plán digitalizace a podpořit tím rozvoj eGovernmentu.

Portál veřejné správy (PVS) https://portal.gov.cz/

Portál veřejné správy je místo, kde jsou soustředěny veškeré informace a služby veřejné správy, které by mohl občan během svých životních událostí hledat. Portál je dobře popisuje, logicky spojuje do celků životních událostí a popisuje možnosti vyřízení.

Portál občana (PO) https://portalobcana.gov.cz/

Portál občana je branou k elektronickým službám státu, samoobslužným místem pro bezpečnou a důvěrnou komunikaci mezi občanem a státem. Na rozdíl od Portálu veřejné správy, který funguje jako hlavní informační rozcestník, Portál občana je soukromou částí, zajišťující osobní přístup prostřednictvím přihlášení. V Portálu občana si může spravovat svoje doklady a jiné údaje ze státních registrů a databází nebo založit datovou schránku, pomocí které může elektronicky komunikovat s úřady. Z Portálu občana je snadný přístup do portálů jiných úřadů.

Průvodce připojením https://pruvodcepripojenim.gov.cz

Na základě požadavků zákona 12/2020 Sb. o právu na digitální služby by měly být všechny agendy zpracovávající data o občanech ČR integrovány do propojeného datového fondu. Rozcestník připojení k propojenému datovému fondu veřejné správy České republiky pomůže se zorientovat, co to propojený datový fond je, a co všechno musí úřad a jeho dodavatel učinit, aby mohli data jiných úřadů využívat. Cílem tohoto opatření je zjednodušit administrativu občanům i úředníkům prostřednictvím bezpečného sdílení dat mezi jednotlivými úřady státní správy.