Občan v centru digitalizace

Digitalizace služeb veřejné správy přináší občanům řadu výhod a nových možností. Zvyšuje přístupnost služeb, zjednodušuje administrativní procesy a zkracuje čas potřebný k vyřízení různých životních událostí. Elektronické formuláře umožní předvyplnění údajů a minimalizují chyby při zadávání dat. To vede k rychlejšímu, jednoduššímu a méně stresujícímu vyřizování úředních záležitostí.
Dalším přínosem je lepší kontrola údajů a větší bezpečnost dat, díky pokročilému ověření. Občané mají možnost sledovat údaje o sobě vedené a získávat aktuální informace o jejich změnách. Každodenní aktualizace dat zajišťují, že informace jsou vždy aktuální a spolehlivé. Díky jednotnému přihlášení a designu bude snadné přehledně a bezpečně vykonávat služby napříč veřejným sektorem.
ZoPDS pomáhá naplňovat známé motto, že obíhat mezi úřady mají data, nikoliv občané.
Výhody a práva občana
ZoPDS usnadní občanům život a díky tomu získají nové možnosti a práva:
- Služby státní správy budou mít dostupný popis,
- zveřejnění interaktivních formulářů,
- přihlašování jedním standardním způsobem,
- právo nevyplňovat údaje již vedené,
- ověření a potvrzení o digitálním úkonu,
- kontrola nad informacemi, které jsou o občanovi vedené,
- jednotný design portálů veřejné správy,
- získání slevy na poplatcích.
Díky těmto skutečnostem se usnadní a zmodernizuje zpracování a vyřízení těchto služeb. Občanovi zpřístupní využívání mnoha služeb státu z pohodlí domova. Bude se moci zaměřit na podstatu věci, kterou potřebuje vyřídit v rámci své životní události. Využívání služeb bude rychlejší a bezpečnější. Proces se zjednoduší i úředníkům a ušetří čas a náklady úřadům.
1) SLUŽBY STÁTNÍ SPRÁVY BUDOU MÍT DOSTUPNÝ POPIS
V rámci implementace Zákona o právu na digitální službu vzniknul za unikátní spolupráce všech ministerstev Katalog služeb, který definuje služby poskytované veřejnou správou. Katalog služeb je centrální databáze, kde jsou dostupné informace o všech službách veřejné správy. Je dostupná i přes otevřená data. Informace o službách jsou udržovány příslušnými úřady.
Katalog služeb je dostupný na Portálu veřejné správy gov.cz. Katalog služeb nabízí služby orgánů státní správy. U každé služby je její popis, kdy je možné službu využít, jaké má služba výhody a kdy službu řešit. Nejdůležitější však je možnost vyřízení služby elektronicky.
2) ZVEŘEJNĚNÍ INTERAKTIVNÍCH FORMULÁŘŮ
V rámci Katalogu služeb jsou zveřejňovány elektronické formuláře sloužící pro elektronické vyřízení.
Katalog služeb je názorným příkladem skutečně proklientského přístupu veřejné správy. Veřejná správa zde vystupuje jako jednotný dodavatel služeb občanům a snaží se jim služby co nejlépe prezentovat a zajistit. Jednotlivá ministerstva dodají podklady pro informační weby v jednotné struktuře a v jednotném formátu.
Jsou zde přehledně uvedeny i doplňující informace ohledně legislativy, možnosti odvolání, a často kladené otázky. Každá služba má svého ohlašovatele, takže je uvedeno, kdo odpovídá za správnost i kontaktní email. Zveřejněné služby v Katalogu služeb přesměrují občana na příslušný portál, kde lze službu realizovat.
Občané zde mohou ale vyhledávat i pomocí své životní situace, kterou potřebují řešit. Skládáním jednotlivých služeb jsou popsány ucelené životní situace.
Velkou výhodou Katalogu služeb je, že je příslušnými orgány udržován, v případě legislativních změn aktualizován a pokud dojde ke spuštění nové digitální služby, tak je občan automaticky směrován na novou službu.
3) PŘIHLAŠOVÁNÍ JEDNÍM STANDARDNÍM ZPŮSOBEM
Občan při řešení svých životních událostí často musí komunikovat s více ministerstvy či úřady. Národní identitní autorita (NIA) slouží jako nástroj pro bezpečné a zaručené ověření totožnosti občana u přihlašování do online služeb poskytovaných těmito ministerstvy a úřady. Poskytovatelé online služeb potřebují zaručenou a bezpečnou informaci o tom, kdo se jako klient přihlašuje k jejich poskytovaným službám.
K prokazování totožnosti online slouží různé identifikační prostředky, jejichž poskytovatelé jsou buď státní orgány anebo získali akreditaci a jsou napojeni na tzv. národní bod.
Veškeré údaje jsou poskytovatelům služeb předávány pouze v případě, že k tomu v procesu přihlašování udělí občan souhlas.
Národní bod je zřízen zákonem č. 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci, který zároveň stanovuje pravidla pro účastníky procesu elektronické identifikace.
4) PRÁVO NEVYPLŇOVAT ÚDAJE JIŽ VEDENÉ
Občané nemusí předkládat rozhodnutí, doklady, průkazy, osvědčení nebo poskytnout jiné údaje, pokud prokážou svoji totožnost a pokud tyto údaje jsou vedené v informačních systémech státní správy. Jestliže tyto informace v systémech státní správy nejsou, má občan právo na zápis těchto skutečností do základních registrů.
Obíhat mají data a nikoliv občan. Tedy pokud občan jednou data do registrů nebo informačních systémů vloží, musí se propsat do dalších formulářů při řešení i zcela odlišných životních událostí. Odstraní se tím chybovost a celý proces vyplňování bude vstřícnější a zaměřen jen na ty údaje, které jsou pro danou službu zásadní. Všechny informace, které stát již o občanovi ví, budou vyplněny za něj. Ušetří to čas nejen občanovi, ale i úředníkovi, který tak nebude muset stejná data různě propisovat či dokonce jinak interpretovat. Vše bude propojené v rámci jednoho zdroje, jasné a průkazné. Důležitou funkcionalitu přináší Registr zastupování, agendový informační systém, na základě kterého je možné předvyplňovat údaje zastupovaného uživatele.
5) OVĚŘENÍ A POTVRZENÍ O DIGITÁLNÍM ÚKONU
Pokud potřebuje občan učinit digitální podání dokumentu, může být vyzván k tzv. autorizaci. Autorizací podání je míněno ověření, kým bylo digitální podání učiněno. Ověření může proběhnout pomocí SMS registrovaného čísla nebo jiné zabezpečené cesty například v podobě Mobilního klíče či díky jednotnému přihlášení pomocí NIA (viz výše).
Po učinění digitálního úkonu má občan právo na jeho elektronické potvrzení. Toto osvědčení prokazuje danou službu a její popis, určuje osobu, která jej provedla. Dále pak adresáta tedy toho, kdo službu vykonává, způsob provedení, datum a čas. Osvědčení musí být opatřeno kvalifikovanou elektronickou pečetí a kvalifikovaným elektronickým časovým razítkem orgánu veřejné moci.
6) KONTROLA NAD INFORMACEMI, KTERÉ JSOU O OBČANOVI VEDENÉ
Občané mají právo mít kontrolu nad svými údaji. Mají tedy i právo na poskytnutí informace o změně údajů vedených o své osobě v registrech nebo informačních systémech neprodleně po jejich změně do datové schránky. Usnadní se tak i kontrola při změnách a odstraní chybovost. Změnu tak uvidí nejen zadávající úředník, ale i občan, kterého se dané změna týká. Občan bude tak bezpečně vědět, co se stalo a v jakém rozsahu a bude schopen si to tím zkontrolovat.
7) JEDNOTNÝ DESIGN PORTÁLŮ VEŘEJNÉ SPRÁVY
Občan by měl vždy dobře rozpoznat, že se jedná o službu státu a lehce se v nich orientovat. Design systém je scénář, podle kterého státní správa navrhuje a vyvíjí weby a digitální produkty. Design systém má občana ujistit o bezpečnosti prostředí státní správy a umožnit mu tam snadno vyřídit jeho potřeby. Má pomoci vytvářet digitální produkty, které budou konzistentní napříč veřejnou správou.
Design systém umožňuje rychlejší, levnější a kvalitnější vývoj nových webů a aplikací. Poskytuje komponenty v souladu se zákonem o přístupnosti. Pomáhá vytvářet konzistentní webové produkty ve veřejné správě.
Když občané vyhledávají služby přes životní události (narození dítěte, založení firmy, stěhování), přechází mezi jednotlivými agendami a je naprosto klíčové, aby tyto agendy měly stejný design, stejné ovládací prvky a bylo možné je prohlížet na různých zařízeních. K tomu slouží jednotný design systém popsaný zde: https://designsystem.gov.cz.
8) ZÍSKÁNÍ SLEVY NA POPLATCÍCH
Občan jako poděkování za využití efektivnějšího způsobu vyřízení služby má nárok na slevu z poplatku (dle § 9 zákona č. 634/2004 Sb. o správních poplatcích).
Úřad sníží poplatek o 20 %, nejvýše však o 1000 Kč, pokud je žádost nebo jiný návrh k provedení úkonu podána na elektronickém formuláři, zveřejněném podle ZoPDS. To neplatí, pokud žádost nebo jiný návrh nelze podat jinak než na tomto elektronickém formuláři. Sleva na poplatku se vždy zaokrouhluje na celé koruny nahoru.
Odpovědi na nejčastější otázky - občané
K čemu ZoPDS je?
Zákon popisuje práva občana při vyřizování služeb státu, zavádí jejich interaktivní elektronickou podobu a to vstříc lepší uživatelské zkušenosti, rychlosti a efektivnosti. Definuje, co je povinen úřad občanovi poskytnout při vyřizování zhruba 9 000 služeb nabízených státní správou.
Plynou mi z něj nějaké výhody?
ZoPDS umožní občanům využívat služeb státní správy pomocí interaktivních elektronických formulářů. Občané již nebudou muset vyplňovat údaje, které o nich stát vede ve svých systémech nebo v centrálních registrech. Pokud se občan přihlásí pomocí Národní identifikační autority, automaticky se předvyplní všechna požadovaná data o žadateli (adresa, telefon, e-mail, datová schránka) ale třeba i o firmě, kterou žadatel zastupuje. Nebude muset dokládat, že je svéprávný, živnostník, má vysokoškolské vzdělání, není trestně stíhaný a že jeho děti studují.
Jaká práva mám dle tohoto zákona?
Všechny služby, které státní správa nabízí budou zveřejněné v Katalogu služeb www.gov.cz. Díky jednotnému přihlášení se v prostředí státních systémů snadno pohybuje a díky design systému i dobře orientuje. Mezi další práva patří například:
- Předvyplnění údajů: Pokud se žadatel přihlásí pomocí NIA, má právo na automatické předvyplnění osobních údajů ve formulářích jednotlivých úřadů na základě informací, které jsou o žadateli úřadu zpřístupněny k výkonu agendy v základních registrech nebo agendových informačních systémech nebo je využívá na základě souhlasu občana.
- Osvědčení o digitálním úkonu: Po dokončení elektronického úkonu má žadatel právo obdržet osvědčení o provedeném digitálním úkonu, které potvrzuje, že žadatel dokument v daném čase vytvořil a předal k vyřízení.
- Autorizace: Žadatel má právo na autorizaci svých digitálních úkonů, což zajišťuje jejich právní platnost (jako by to bylo elektronicky podepsáno).
- Zpětné prokázání vůle: Občan má právo na zpětné prokázání projevu své vůle učinit digitální úkon (lze ověřit, zda dokument, skutečně vytvořil občan a nebyl následně měněn).
- Občan má právo přistupovat k údajům vedených o něm v základních registrech i agendových? informačních systémech.
- Občan má právo na poskytnutí informace o změně údajů v základních registrech nebo informačních systémech.
Jak to je s vyplňováním údajů v mé žádosti, které úřady již mají ve svých systémech?
Úřady nemají právo požadovat informace, které jsou již obsažené v základních registrech nebo v agendových informačních systémech a jsou jim zpřístupněné k výkonu agendy nebo využívaných úřadem na základě souhlasu občana. To znamená, že pokud úřady již mají potřebné údaje k dispozici, nemohou tyto údaje znovu vyžadovat od občana při vyplňování jeho žádosti.
To se však týká pouze údajů úřadu zpřístupněných pro výkon agendy těchto služeb. Pokud však údaj úřadu zpřístupněn není, může občan dát úřadu souhlas k využití jakéhokoli údaje, který je o něm veden v základních registrech nebo informačních systémech veřejné správy a úřad si ho musí na základě uděleného souhlasu zajistit od příslušného správce základního registru či agendového informačního systému.
Jaké jsou přínosy tohoto zákona pro stát a občana jako uživatele služeb?
- Nastavení pravidel digitálních služeb (obdobně jako jsou třeba pravidla silničního provozu).
- Zjednodušení a urychlení vyřizování úředních záležitostí pro všechny strany.
- Snížení administrativní zátěže a potřeby opakovaného poskytování stejných informací.
- Zajištění právní platnosti digitálních úkonů.
- Zvýšení efektivity a pohodlí při komunikaci s veřejnými institucemi.
Je zákon platný pro všechny služby veřejné správy?
U většiny a tam, kde to je možné, platný je, nicméně výjimku mají samosprávy (dle § 14 odst. 3). Také není platný tam, kde to není dostatečně efektivní (viz. Pozměňovací návrh č. 5648).
Jaké novinky přináší tento zákon?
Zákon přinese interaktivitu ve využívání služeb státu, lepší propojení systémů a prevenci chybovosti. Nad rámec platnosti zákona vznikl nový systém navigace prostřednictvím životních událostí občana, který umožní vyhledávat mezi 9 000 službami v rámci Katalogu služeb, což výrazně usnadní orientaci a přístup k potřebným informacím.
Jaké jsou možnosti náhrady škody, pokud úřad včas nesplnil své povinnosti?
Lze vymáhat náhradu škody, pokud úřad nezajistí vydání rozhodnutí bez chybějících údajů na základě:
- Zákon č. 500/2004 Sb. správní řád
- § 71 Lhůty pro vydání rozhodnutí odst. (3) Pokud nelze rozhodnutí vydat bezodkladně, je správní orgán povinen vydat rozhodnutí nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení
- Zákon č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem
- § 13 Nesprávný úřední postup odst. (1) Stát odpovídá za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem. Nesprávným úředním postupem je také porušení povinnosti učinit úkon nebo vydat rozhodnutí v zákonem stanovené lhůtě.